HE HDRF-1560-R Rack Mounted RF Shield Test Box_0
Hover to zoom
HE HDRF-1560-R Rack Mounted RF Shield Test Box_1
HE HDRF-1560-R Rack Mounted RF Shield Test Box_2
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
HE HDRF-1560-R Rack Mounted RF Shield Test Box
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Brand
HE
Mounting Type
Rack Mounted
Frequency Range
20 MHz - 12 GHz
Attenuation
120 dB
Colour
Black
Dimensions
436 x 390 x 560 mm
Model Number
HDRF-1560-R
Applications
Wireless, EMC, R&D testing
Surface Finish
Waterproof Powder Coated
Total Weight
18 kg
Description
Read More
Hardik Electronics specializes in design and development of Modular I/O Filter Plates with variety of connector options. I/O Access panels on rear wall of the shielded enclosure One handle on Ear and One handle on the door for ease of opening and closing the door..Standard Accessories Included with the Box :- 120MM 1300 RPM / 65 CFM - Ultra Silent 12VDC Cooling Fan with Universal Input Voltage Adapter(Option: 120MM 1800 RPM / 78 CFM - Ultra Silent 12VDC Cooling Fan – On Demand) Power strip with 5 Way Universal Folding Socket with Mains IDE Female Plug Socket to go with AC I/O Socket of Box. Fixed LED Light Mounted on the ceiling inside the Box with Power Supply Adapter. Wooden - Mica Base Plate inside the box as an insulated surface - to place DUT and other units inside the box.
Read less