HE HDRF-1560-E Rack Mounted RF Shield Test Box_0
Hover to zoom
HE HDRF-1560-E Rack Mounted RF Shield Test Box_1
HE HDRF-1560-E Rack Mounted RF Shield Test Box_2
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
HE HDRF-1560-E Rack Mounted RF Shield Test Box
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Brand
HE
Mounting Type
Rack Mounted
Frequency Range
20 MHz - 12 GHz
Attenuation
120 dB
Colour
Black
Dimensions
436 x 390 x 560 mm
Model Number
HDRF-1560-E
Applications
Wireless, EMC, R&D testing
Surface Finish
Waterproof Powder Coated
Total Weight
18 kg
Description
Read More
Hardik Electronics specializes in design and development of Modular I/O Filter Plates with variety of connector options. This enables an easy to install and providing best shielding effectiveness of RF Shield Box made by using Modular I/O Filter Plates. Higher Level Isolation up-to 12GHz for accurate performance.Standard Accessories Included with the Box :- 120MM 1300 RPM / 65 CFM - Ultra Silent 12VDC Cooling Fan with Universal Input Voltage Adapter(Option: 120MM 1800 RPM / 78 CFM - Ultra Silent 12VDC Cooling Fan – On Demand) Power strip with 5 Way Universal Folding Socket with Mains IDE Female Plug Socket to go with AC I/O Socket of Box. Fixed LED Light Mounted on the ceiling inside the Box with Power Supply Adapter. Wooden - Mica Base Plate inside the box as an insulated surface - to place DUT and other units inside the box. Equipped with shielded power filters for power connection in the box while still blocking all wireless signals.
Read less