Crompton 250 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen CFS-506-250-57-60D-SL-GL-NSG LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Crompton 250 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen CFS-506-250-57-60D-SL-GL-NSG LED Flood Lights_1
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Crompton 250 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen CFS-506-250-57-60D-SL-GL-NSG LED Flood Lights
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
IP Rating
IP66
Light Colour
Cool White
Brand
Crompton
Rated Power
250 W
Surge Protection
10 kV
Housing Material
Die Cast Aluminium
Beam Angle
60 deg
Certification
BIS
Colour Rendering Index
70
Colour Temperature
5700 K
Gross Weight
8.5 kg
Input Voltage
120 - 270 V
Life Span
50000 h
Lumen
100 Lumen
Luminous Efficacy
100 Lm/W
Model Number
CFS-506-250-57-60D-SL-GL-NSG
Operating Frequency
50 Hz
Power Factor
> 0.95
L&T-SuFin
0.0/5
More Sellers
Product Image