Crompton 150 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Crompton 150 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG LED Flood Lights_1
fld3.pdf Warranty Document.pdf
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Crompton 150 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG LED Flood Lights
Copy link
-76%
/Piece
Inclusive of all taxes
Inclusive of all taxes
Offers
Eligible for FREE SHIPPING. *T&C Apply
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
assured delivery Assured Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
easy-order-cancellation Easy cancellation
7_Days_return
7 Days Return
7 days return 7 Days return
Pay on Delivery
Pay on Delivery
Pay on Delivery Payment on Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
Payment Protection
Specifications
IP Rating
IP66
Light Colour
Cool White
Brand
Crompton
Rated Power
150 W
Surge Protection
10 kV
Housing Material
Die Cast Aluminium
Beam Angle
60 deg
Certification
BIS
Colour Rendering Index
70
Colour Temperature
5700 K
Gross Weight
3.7 kg
Input Voltage
120 - 270 V
Life Span
50000 h
Lumen
100 Lumen
Luminous Efficacy
100 Lm/W
Model Number
TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG
Operating Frequency
50 Hz
Power Factor
> 0.95
UNSPSC No.
Warranty
24 months
Description
LED floodlight made up of pressure die cast aluminium housing with integrated IP lens and SMD LEDs with IP66 protection. System efficacy >120LPW, 10kV SPD included
Read More Read less
Country of Origin
India
fld3.pdf Warranty Document.pdf
Shipped by
L&T-SuFin
Estimated delivery by 17th - 19th May for Select pincode
0.0/5
Buy more save more
Quantity Price/Piece (incl. of all taxes)
Request Quote for Bulk
Piece(s)
Min. Order Quantity: 2 Pieces
Sold in packs of 2 Pieces each
Total:
Final price and shipping charges will be displayed in checkout
More Sellers
Product Image