Zenix 100 W Cool White IP66 10 kV 10000 Lumen ZNX-FLD-100W LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Zenix 100 W Cool White IP66 10 kV 10000 Lumen ZNX-FLD-100W LED Flood Lights
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
IP Rating
IP66
Light Colour
Cool White
Brand
Zenix
Rated Power
100 W
Surge Protection
10 kV
Housing Material
Aluminium
Application
Outdoor
Beam Angle
140 deg
Certification
Yes
Colour Rendering Index
>80
Colour Temperature
6500 K
Input Voltage
90 - 300 V
Life Span
50000 h
Light Fixture Dimension LxWxH
285 x 255 x 62 mm
Lumen
10000 Lumen
Luminous Efficacy
100 Lm/W
Maximum Working Humidity
0 - 90 %
Minimum Driver Efficiency
>90 %
Model Number
ZNX-FLD-100W
Operating Frequency
50 Hz
Operating Temperature
50 deg. C
Power Factor
>0.9
UNSPSC No.
Warranty
24 months
L&T-SuFin
Sold by
Orion Industries
0.0/5
Product Image