VELTROX 150 W Cool White 5700 K IP65 21000 Lumen VLT-LHL-150W-60D High Bay Light_0
Hover to zoom
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
VELTROX 150 W Cool White 5700 K IP65 21000 Lumen VLT-LHL-150W-60D High Bay Light
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
Colour Temperature
5700 K
IP Rating
IP65
Model Number
VLT-LHL-150W-60D
Rated Power
150 W
Lumen
21000 Lumen
Housing Material
Die Cast Aluminum
Surge Protection
10 kV
Life Span
50000 h
Power Factor
0.95
Beam Angle
60 deg
Colour Rendering Index
80 CRI
Input Voltage
230 V
Light Source
LED
Operating Temperature
-40 to 65 deg. C
Shape
Round
UNSPSC No.
Description
LED High Bay Light Generally used in industrial area, warehouses, factory etc.
Read More Read less
Product Image