Veltrox 100 W Cool White 6500 K IP66 14000 Lumen VLT-HB-100-WH High Bay Light_0
Hover to zoom
Veltrox 100 W Cool White 6500 K IP66 14000 Lumen VLT-HB-100-WH High Bay Light_1
Veltrox 100 W Cool White 6500 K IP66 14000 Lumen VLT-HB-100-WH High Bay Light_2
Veltrox 100 W Cool White 6500 K IP66 14000 Lumen VLT-HB-100-WH High Bay Light_3
Veltrox 100 W Cool White 6500 K IP66 14000 Lumen VLT-HB-100-WH High Bay Light_4
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Veltrox 100 W Cool White 6500 K IP66 14000 Lumen VLT-HB-100-WH High Bay Light
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
Colour Temperature
6500 K
Light Colour
Cool White
Model Number
VLT-HB-100-WH
Rated Power
100 W
Lumen
14000 Lumen
Housing Material
Die Cast Aluminium
Surge Protection
10 kV
Life Span
50000 h
Beam Angle
120 deg
Input Voltage
230 V
Shape
Round
Product Image