SICK 12 - 30 VDC Fluids Level Sensor LFP1200-G1NMB_0
Hover to zoom
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
SICK 12 - 30 VDC Fluids Level Sensor LFP1200-G1NMB
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
Output Current
4 - 20 mA
Output Voltage
0 - 10 VAC
Response Time
400 msec
Brand
SICK
Product Code
LFP1200-G1NMB
Level Sensor Types
Fluids
Opt. Voltage
12 - 30 VDC
Level Range
1200 mm
Withstandable Pressure
16 bar
Accuracy
±5 mm
Fluid Temperature
125 deg C
IP Rating
IP67
UNSPSC No.
Country of Origin
Germany
Shipped by
L&T-SuFin
Sold by
Walnut Control Systems
4.1
4.1/5
Product Image