Shine Plus 200 W Cool White 5700 K IP65 32000 Lumen SH-HBQ-200 High Bay Light_0
Hover to zoom
Shine Plus 200 W Cool White 5700 K IP65 32000 Lumen SH-HBQ-200 High Bay Light_1
Warranty Document.pdf
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Shine Plus 200 W Cool White 5700 K IP65 32000 Lumen SH-HBQ-200 High Bay Light
Copy link
-5%
/Piece
Inclusive of all taxes
Inclusive of all taxes
Offers
Eligible for FREE SHIPPING. *T&C Apply
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
assured delivery Assured Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
easy-order-cancellation Easy cancellation
7_Days_return
7 Days Return
7 days return 7 Days return
Pay on Delivery
Pay on Delivery
Pay on Delivery Payment on Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
Payment Protection
Specifications
Colour Temperature
5700 K
IP Rating
IP65
Light Colour
Cool White
Brand
Shine Plus
Model Number
SH-HBQ-200
Rated Power
200 W
Lumen
32000 Lumen
Housing Material
Die Cast Aluminium
Surge Protection
6 kV
Life Span
50000 h
Power Factor
> 0.95
Beam Angle
90 deg
Certification
CE, ROHS
Colour Rendering Index
80 CRI
Input Voltage
277 V
Light Source
LED
Luminous Efficacy
160 Lm/W
Operating Temperature
-20 to 45 deg. C
Reflector Material
Polycarbonate
Shape
Rounded
UNSPSC No.
Warranty
24 months
Description
Read More
Read less
Read More Read less
Key Features
Read More Read less
Country of Origin
India
Warranty Document.pdf
Shipped by
L&T-SuFin
Estimated delivery by 17th - 19th May for Select pincode
4.1/5
Buy more save more
Quantity Price/Piece (incl. of all taxes)
Request Quote for Bulk
Piece(s)
Min. Order Quantity: 1 Piece
Total:
Final price and shipping charges will be displayed in checkout
Product Image