OMRON Switched Mode Power Supply S8VKC12024 Single Phase_0
Hover to zoom
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
OMRON Switched Mode Power Supply S8VKC12024 Single Phase
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
Cable Included
No
Material
Mild Steel
Mounting Style
Din Rail Mounted
Product Code
S8VKC12024
Number of Phase
Single Phase
Output Voltage
24 V
Input Voltage
230 VAC
Output Current
5 A
Output Power
120 W
Output Type
Single Phase
Efficiency
0.89
Protection Features
Overload Protection
Brand
OMRON
UNSPSC No.
Description
Universal input for worldwide applications: 100 to 240 VAC (85 to 264 VAC) • DC input can be available: 90 to 350 VDC • Operation temperature range: –25 to 60 °C • Compact Dimension for small space • ...
Read More
Universal input for worldwide applications: 100 to 240 VAC (85 to 264 VAC) • DC input can be available: 90 to 350 VDC • Operation temperature range: –25 to 60 °C • Compact Dimension for small space • Flexible installation by special mounting brackets • Safety standards: UL508/62368-1, CSA C22.2 No.107.1/62368-1 EN62477-1, EN62368-1 • EMS: Conform to EN61204-3 EMI: EN55011 Class A • Three years Warranty Overload Protection: Automatically resets when the load returns to normal. Overvoltage Protection: Shuts off the input voltage and turns it back on when the voltage returns to normal. Dielectric Strength: High dielectric strength between input and output terminals (3 kVAC for 1 min) and between input/PE terminals (2 kVAC for 1 min) and output/PE terminals (1 kVAC for 1 min). Insulation Resistance: Minimum of 100 MΩ between all output and input terminals/PE terminals at 500 VDC. Vibration and Shock Resistance: Can withstand vibrations (10 to 55 Hz, 5 G max) and shocks (150 m/s² i
Read less
Read More Read less
Key Features
Book type power supply, Lite, 60 W, 24VDC, 2.5A, DIN rail mounting