Growatt MIC 1000TL-X2 (Pro) 1000 W Single Phase Micro On Grid Solar Inverter_0
Hover to zoom
MIC1000_3300TL-X2 (Pro).pdf
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Growatt MIC 1000TL-X2 (Pro) 1000 W Single Phase Micro On Grid Solar Inverter
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
Type of Inverter
Micro
Phase
Single Phase
Rated Output Power
1000 W
Maximum Output Current
4.8 A
Maximum PV Input Power
1500 W
Maximum PV Input Voltage
500 V
Startup Voltage
50 V
Brand
Growatt
Communication
RS485,USB
Display Type
OLED
Maximum Efficiency
97.4 %
Maximum Input Current
18 A
Model
MIC 1000TL-X2 (Pro)
Number of MPPT Tracker
1
Operating Temperature
-30 to 60 deg. C
Rated Output Voltage
180 - 280 V
Topology
Transformerless
Weight
6 kg
UNSPSC No.
Key Features
MIC 1000~3300TL-X2 (Pro) · Maximum efficiency of 97.6% · Compact design · Touch key& OLED display · Flexible monitoring options · String current up to 18A · AFCI optional
Read More Read less
Country of Origin
India
MIC1000_3300TL-X2 (Pro).pdf
Shipped by
L&T-SuFin
3.9
3.9/5
Compare With Similar Items
  • products
    Request bulk pricing
    Current Product
    Growatt
    MIC 1000TL-X2 (Pro)
    1
    18 A
    180 - 280 V
    97.4 %
    RS485,USB
    Transformerless
    OLED
    -30 to 60 deg. C
    6 kg
    Micro
    Single Phase
    1000 W
    4.8 A
    1500 W
    500 V
    50 V
  • products
    Growatt MIC 2000TL-X2 (Pro) 2000 W Single Phase Micro On Grid Solar Inverter
    Request bulk pricing
    Product Match: 72%
    MIC 2000TL-X2 (Pro)
    18 A
    180 - 280 V
    97.4 %
    6.2 kg
    2000 W
    9.5 A
    3000 W
    500 V
    50 V
    Product Match: 72%
    MIC 2000TL-X2 (Pro)
    18 A
    180 - 280 V
    97.4 %
    6.2 kg
    2000 W
    9.5 A
    3000 W
    500 V
    50 V
    Product Match: 66%
    MIC 1000TL-X2 Pro
    18 A
    180 - 280 V
    97.4 %
    1000 W
    4.8 A
    1500 W
    500 V
    50 V
    Growatt MIC 3000TL-X 3 kW Single Phase String On Grid Solar Inverter
    Product Match: 22%
    MIC 3000TL-X
    13 A
    180 - 280 V
    97.6 %
    RS485
    String
    3 kW
    4.2 kW
    550 V
View All Specifications
RFQ Details
Product Image