Crompton 50 W Cool White IP65 10 kV 100 Lumen TFS-521-50-57-NL-SL-NS-GL-NSG LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Crompton 50 W Cool White IP65 10 kV 100 Lumen TFS-521-50-57-NL-SL-NS-GL-NSG LED Flood Lights_1
fld5.pdf Warranty Document.pdf
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Crompton 50 W Cool White IP65 10 kV 100 Lumen TFS-521-50-57-NL-SL-NS-GL-NSG LED Flood Lights
Copy link
-66%
990.08
/Piece
Inclusive of all taxes
Inclusive of all taxes
Offers
Eligible for FREE SHIPPING. *T&C Apply
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
assured delivery Assured Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
easy-order-cancellation Easy cancellation
7_Days_return
7 Days Return
7 days return 7 Days return
Pay on Delivery
Pay on Delivery
Pay on Delivery Payment on Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
Payment Protection
Specifications
IP Rating
IP65
Rated Power
50 W
Surge Protection
10 kV
Beam Angle
120 deg
Gross Weight
1.06 kg
Input Voltage
100 - 300 V
Model Number
TFS-521-50-57-NL-SL-NS-GL-NSG
Operating Frequency
50 Hz
Power Factor
> 0.95
UNSPSC No.
Warranty
24 months
Description
Upgrade to high-performance LED flood lights (50W/100W) with >100 lm/W efficiency, 50,000-hour lifespan, 4KV surge protection, and robust aluminum build. Lightweight (1.4kg) and impact-resistant for al...
Read More
Upgrade to high-performance LED flood lights (50W/100W) with >100 lm/W efficiency, 50,000-hour lifespan, 4KV surge protection, and robust aluminum build. Lightweight (1.4kg) and impact-resistant for all outdoor needs!
Read less
Read More Read less
Country of Origin
India
fld5.pdf Warranty Document.pdf
Shipped by
L&T-SuFin
Estimated delivery by 17th - 19th May for Select pincode
0.0/5
Buy more save more
Quantity Price/Piece (incl. of all taxes)
Request Quote for Bulk
Piece(s)
Min. Order Quantity: 5 Pieces
Sold in packs of 5 Pieces each
Total:
Final price and shipping charges will be displayed in checkout
Product Image