Crompton 200 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen TFS-507-200-57-60D-SL-GL-NSG LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Crompton 200 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen TFS-507-200-57-60D-SL-GL-NSG LED Flood Lights_1
fld6.pdf Warranty Document.pdf
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Crompton 200 W Cool White IP66 10 kV 100 Lumen TFS-507-200-57-60D-SL-GL-NSG LED Flood Lights
Copy link
-73%
/Piece
Inclusive of all taxes
Inclusive of all taxes
Offers
Eligible for FREE SHIPPING. *T&C Apply
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
assured delivery Assured Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
easy-order-cancellation Easy cancellation
7_Days_return
7 Days Return
7 days return 7 Days return
Pay on Delivery
Pay on Delivery
Pay on Delivery Payment on Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
Payment Protection
Specifications
IP Rating
IP66
Light Colour
Cool White
Brand
Crompton
Rated Power
200 W
Surge Protection
10 kV
Housing Material
Die Cast Aluminium
Beam Angle
60 deg
Certification
BIS
Colour Rendering Index
70
Colour Temperature
5700 K
Gross Weight
6.29 kg
Input Voltage
120 - 270 V
Life Span
50000 h
Lumen
100 Lumen
Luminous Efficacy
100 Lm/W
Model Number
TFS-507-200-57-60D-SL-GL-NSG
Operating Frequency
50 Hz
Power Factor
> 0.95
UNSPSC No.
Warranty
24 months
Description
LED floodlight made up of pressure die cast aluminium housing with toughened glass and high power LEDs and secondary lenses with IP66 protection. System efficacy ≥ 110/LPW 10kV SPD included.
Read More Read less
Country of Origin
India
fld6.pdf Warranty Document.pdf
Shipped by
L&T-SuFin
Estimated delivery by 17th - 19th May for Select pincode
0.0/5
Buy more save more
Quantity Price/Piece (incl. of all taxes)
Request Quote for Bulk
Piece(s)
Min. Order Quantity: 2 Pieces
Sold in packs of 2 Pieces each
Total:
Final price and shipping charges will be displayed in checkout
More Sellers
Product Image