Crompton 100 W Cool White IP65 10 kV 100 Lumen TFS-522-100-57-NL-SL-NS-GL-NSG LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Crompton 100 W Cool White IP65 10 kV 100 Lumen TFS-522-100-57-NL-SL-NS-GL-NSG LED Flood Lights_1
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Crompton 100 W Cool White IP65 10 kV 100 Lumen TFS-522-100-57-NL-SL-NS-GL-NSG LED Flood Lights
Copy link
Offers
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
Specifications
IP Rating
IP65
Light Colour
Cool White
Brand
Crompton
Rated Power
100 W
Surge Protection
10 kV
Housing Material
Die Cast Aluminium
Beam Angle
120 deg
Certification
BIS
Colour Rendering Index
70
Colour Temperature
5700 K
Gross Weight
2.3 kg
Input Voltage
100 - 300 V
Life Span
50000 h
Lumen
100 Lumen
Luminous Efficacy
100 Lm/W
Model Number
TFS-522-100-57-NL-SL-NS-GL-NSG
Operating Frequency
50 Hz
L&T-SuFin
0.0/5
Product Image