Alifi Lights 100 W 3 IN 1 CCT IP66 6 kV 11000 Lumen ALFFL3C100 LED Flood Lights_0
Hover to zoom
Alifi Lights 100 W 3 IN 1 CCT IP66 6 kV 11000 Lumen ALFFL3C100 LED Flood Lights_1
Alifi Lights 100 W 3 IN 1 CCT IP66 6 kV 11000 Lumen ALFFL3C100 LED Flood Lights_2
Alifi Lights 100 W 3 IN 1 CCT IP66 6 kV 11000 Lumen ALFFL3C100 LED Flood Lights_3
Alifi Lights 100 W 3 IN 1 CCT IP66 6 kV 11000 Lumen ALFFL3C100 LED Flood Lights_4
Warranty Document.pdf
Need help?
Call +91 8291 211 421
(9:15 AM - 6:15 PM from Monday - Friday)
Alifi Lights 100 W 3 IN 1 CCT IP66 6 kV 11000 Lumen ALFFL3C100 LED Flood Lights
Copy link
-5%
/Piece
Inclusive of all taxes
Inclusive of all taxes
Offers
Eligible for FREE SHIPPING. *T&C Apply
Get GST invoice and save up to 18% on business purchases.
assured delivery Assured Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
easy-order-cancellation Easy cancellation
7_Days_return
7 Days Return
7 days return 7 Days return
Pay on Delivery
Pay on Delivery
Pay on Delivery Payment on Delivery
easy-order-cancellation
Easy Cancellation
Payment Protection
Specifications
IP Rating
IP66
Light Colour
3 IN 1 CCT
Brand
Alifi Lights
Rated Power
100 W
Surge Protection
6 kV
Housing Material
Aluminium Die Cast
Application
Outdoor
Beam Angle
120 deg
Certification
LM70
Colour Rendering Index
>80
Gross Weight
1.254 kg
Input Voltage
240 V
Life Span
50000 h
Light Fixture Dimension LxWxH
220 x 225 x 50 mm
Lumen
11000 Lumen
Luminous Efficacy
120 Lm/W
Model Number
ALFFL3C100
Operating Frequency
50 Hz
Operating Temperature
-10 to 50 deg. C
Power Factor
0.95
UNSPSC No.
Warranty
24 months
Description
Upgrade your outdoor lighting with the ALFFL3C100! This 100W light fixture, crafted from premium Aluminum , delivers high lumen output and available in 3 in1 CCT light. Ideal for facade, garden areas, ...
Read More
Upgrade your outdoor lighting with the ALFFL3C100! This 100W light fixture, crafted from premium Aluminum , delivers high lumen output and available in 3 in1 CCT light. Ideal for facade, garden areas, construction areas and industrial spaces, it features a compact design and is built to last with an IP66 rating for water and dust resistance. Enjoy reliable performance with its exceptional 50000 hours LED lifespan!
Read less
Read More Read less
Country of Origin
India
Warranty Document.pdf
Shipped by
L&T-SuFin
Estimated delivery by 17th - 19th May for Select pincode
Sold by
Udaipurwala Industries
0.0/5
Buy more save more
Quantity Price/Piece (incl. of all taxes)
Request Quote for Bulk
Piece(s)
Min. Order Quantity: 1 Piece
Total:
Final price and shipping charges will be displayed in checkout
Product Image